Description
Enjoy the light, heart-healthy goodness of Cold Pressed Safflower Oil, naturally extracted from premium safflower seeds using a wooden press. Rich in Omega-6 and Vitamin E, it’s perfect for everyday cooking and maintaining a healthy lifestyle.
| Nutrient | Value |
|---|---|
| Energy | 884 kcal |
| Total Fat | 100 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Monounsaturated Fat | 13 g |
| Polyunsaturated Fat | 75 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Vitamin E | 34 mg |
| Omega-6 Fatty Acids | 74 g |
| Omega-3 Fatty Acids | 0.1 g |







Reviews
There are no reviews yet.