Description
Experience authentic flavor and natural health benefits with our Cold Pressed Mustard Oil, extracted using the traditional wooden press method. Rich in Omega-3, antioxidants, and Vitamin E — ideal for cooking, massage, and skincare.
| Nutrient | Value |
|---|---|
| Energy | 884 kcal |
| Total Fat | 100 g |
| Saturated Fat | 7 g |
| Monounsaturated Fat | 60 g |
| Polyunsaturated Fat | 21 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Vitamin E | 5 mg |
| Omega-6 Fatty Acids | 21 g |
| Omega-3 Fatty Acids | 10 g |







Reviews
There are no reviews yet.