Description
Experience the rich, nutty flavor of Cold Pressed Sesame Oil, naturally extracted from premium sesame seeds using the traditional wooden press. Packed with antioxidants, healthy fats, and minerals, it’s perfect for cooking, seasoning, and holistic wellness.
| Nutrient | Value |
|---|---|
| Energy | 884 kcal |
| Total Fat | 100 g |
| Saturated Fat | 14 g |
| Monounsaturated Fat | 39 g |
| Polyunsaturated Fat | 46 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Vitamin E | 21 mg |
| Omega-6 Fatty Acids | 41 g |
| Omega-3 Fatty Acids | 0.3 g |







Reviews
There are no reviews yet.