Description
Enjoy the rich, nutty flavor and natural aroma of Cold Pressed Groundnut Oil, extracted using a traditional wooden press to retain nutrients and antioxidants. Perfect for frying, sautéing, and everyday Indian cooking — pure, chemical-free, and full of goodness.
| Nutrient | Value |
|---|---|
| Energy | 884 kcal |
| Total Fat | 100 g |
| Saturated Fat | 17 g |
| Monounsaturated Fat | 46 g |
| Polyunsaturated Fat | 32 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Vitamin E | 15 mg |
| Omega-6 Fatty Acids | 32 g |
| Omega-3 Fatty Acids | 0.1 g |







Reviews
There are no reviews yet.